A Milli Takım’da Selçuk Şahin’den Arda Güler müjdesi!

A Milli Futbol Takımı Yardımcı Antrenörü Selçuk Şahin, “Öncelikli hedef gruptan çıkmak. Ondan sonraki süreçte rakipler sertleşecek. Turnuvanın en genç takımlarından biriyiz. Bundan sonraki turnuvalarda da ses getirecek bir ekip. Gönül ister tabii yukarılara gitmek ama buna odaklı gitmek istemiyoruz. Oyuncuları baskı altına almak istemiyoruz” dedi.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2024) F Grubu ilk maçında 18 Haziran Salı günü Gürcistan ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı’nda hazırlıklar devam ediyor. Almanya’nın Hannover şehrine bağlı Barsinghausen kasabasındaki Sporthotel Fuchsbachtal’da kamp yapan millilerde, A Milli Futbol Takımı’nda yardımcı antrenörlük görevi üstlenen Selçuk Şahin, basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya geldi.

Başakşehir’de Emre Belözoğlu ile çalıştıktan sonra yola tek devam etmek istediğini ancak milli takımdan teklif gelince en uygun yerin burası olacağını düşündüğünü belirten Selçuk Şahin, “Montella ile daha önce tanışıklığımız yok. Sadece karşılıklı mücadele ettiğimiz dönemler oldu. Ben Başakşehir’deyken Emre Belözoğlu hocayla, o da Adana Demirspor’daydı. Başakşehir’den ayrıldıktan sonra aslında kafamda tek ilerlemek vardı. Emre hocaya böyle bir yol çizdiğimi ilettim. Bu süreçte de milli takımın başına Montella geldi. Federasyonumuzun ‘yanına 2 Türk hoca alacağız açıklaması’ oldu. Ben teklifler almama rağmen en uygun yerin burası olacağını düşündüm. Görev milli takım olunca bize hayır demek düşmez, biz de kabul ettik. Ülke futboluna hizmet etmek büyük şereftir. İyi ki de böyle olmuş. Montella gibi hocayla çalışmaktan mutluyum. Çok iyi bir teknik adam” diye konuştu.

“TAKIM, BİZİM HAYAL ETTİĞİMİZİN DE ÖTESİNDE REAKSİYON GÖSTERDİ”

Göreve geldikten sonra takımın beklenenden fazla reaksiyon gösterdiğini belirten Şahin, “Geldiğimizde 10 puan vardı. Fena bir puan toplamamıştı takım. Zor deplasmanlar görülüyordu. Biz göreve gelirken inanarak geldik. Maçların üstesinden kalkacağımızı düşündük. Takım, bizim hayal ettiğimizin de ötesinde reaksiyon gösterdi. Hırvatistan maçını kazanınca önümüzün açılacağını biz de gördük. İkili ilişkiler, hocanın iletişim gücü birçok şeyi çabuk toparladı.”

“KALİTELİ OYUNCULARIMIZ VAR, ONLARLA BU SÜRECİ GEÇİRECEĞİZ”

Takımda yaşanan sakatlıkların kendilerini üzdüğünü ancak geniş kadro ile hedeflerine doğru gideceklerini belirten Selçuk Şahin, “Sakatlılar beklemediğimiz durumlar oldu. Kampın başında zaten Çağlar Söyüncü sakat geldi, mecburen çıkardık. Enes Ünal’ın idmandaki sakatlığı, Ozan Kabak’ın maçtaki sakatlığı bizi üzdü. Ama geniş kadroya çağırmıştık. Kaliteli oyuncularımız var, onlarla bu süreci geçireceğiz. Aslında yoğun başladık, Riva sezon başı kampı gibi ağır geçti. Burada da çok güzel çalışma ortamımız var. Sakatlıklar can sıktı ama geniş bir kadro var. Bize en uygun oyuncularla hedeflerimize doğru gideceğiz” diye konuştu.

“EN HAZIR OYUNCULARLA GÜRCİSTAN MAÇINA ÇIKMAK İSTİYORUZ”

En hazır oyuncularla Gürcistan maçına çıkmak istediklerinin altını çizen Selçuk Şahin, “Her oyuncuyu görme anlamında fırsat hazırlık maçları. Bazı teknik adamlar farklı yol izliyor ama bizim her oyuncuya ihtiyacımız var. 4 günde bir maç, kısa bir turnuva. Hepsini görmeye çalıştık. İstediğimiz şeyleri de aldık. Net kalıp bir 11 değil ama değiştirerek oynattığımız maçlar oldu. Bu süreçte bizi bir tek Avusturya maçı üzdü. Özellikle ikinci yarısı. Dışarıda da sert ve güçlü takımlarla oynadık. Neler yapabiliriz, onu görme adına bu maçları seçtik. Herkesi oynayacak kapasitede görüyoruz. Kafamızda bir şeyler oluştu. En hazır oyuncularla Gürcistan maçına çıkmak istiyoruz” dedi.

“İRFAN CAN KENDİNİ İYİ HİSSEDİYOR”

Selçuk Şahin, Polonya maçında sakatlık yaşayan İrfan Can Kahveci’nin durumuyla ilgili ise şöyle konuştu:

“Şu an takip ediyoruz. Önümüzde zaman da var. Süreç nasıl ilerleyecek bakacağız. Kendini iyi hissediyor, antrenmanlarda bakacağız.”

“ARDA GÜLER’İN HAZIR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Real Madrid forması giyen Arda Güler’in fiziksel olarak iyi göründüğünü ve hazır olduğunu düşündüklerini belirten Selçuk Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Arda çok yetenekli. Real Madrid’e gittikten sonra sakatlık yaşadı ama toparladı. Özellikle son aylarda süre buldu ve neler yapacağını gösterdi. Çok önemli ve değerli bir oyuncu, aynı diğer oyuncularımız gibi. Mutlaka kullanmak istediğimiz bir futbolcu. Antrenmanlar devam ediyor. Net karar vermiş değiliz. Her oyuncu hazır görünüyor. Bizim için de zor olacak karar vermek. Fiziksel olarak da iyi gözüküyor. Hazır olduğunu düşünüyoruz.”

“STOPERLER KAFAMIZDA AZ ÇOK BELLİ AMA MAÇ MAÇ DA DEĞİŞECEK”

Stoperlerin kafalarında belirlediklerini ancak maç maç değişiklik yapabileceklerini söyleyen Şahin, Polonya maçında rakibin attığı ilk golde Samet Akaydin’in hatalı olduğu gerekçesiyle eleştiriler aldığının hatırlatılması üzerine, “Stoper bölgesinde de iyi oyuncular var. Bireysel hatalara takılıp kalmamak lazım. Biz büyük resme bakıyoruz. Hatalar yaptığınızda 11 kişisiniz, takım arkadaşlarınız var. O konuda eksiklikler oldu. Bizim memnun olduğumuz oyunculardan biri Samet. Çok değer verdiğimiz ve faydalanacağımız bir oyuncu. Stoperler kafamızda az çok belli gibi ama maç maç da değişecek” şeklinde konuştu.

“ALMANYA’YA, ALMANYA’DA 3 GOL ATMIŞ TAKIMA GOL YOLLARINDA SIKINTI VAR DİYEMEYİZ”

Milli takımın gol yollarında sıkıntı yaşamadığını belirten 43 yaşındaki antrenör, “Gol futbolun meyvesi. Mutlaka eksikler vardır ama üstüne gideceğiz. Pozisyona giriyoruz, değerlendirip değerlendiremediklerimiz oluyor. Topu oraya götürüyoruz. Sonuçlandırma bugün olmazsa yarın olacak. Takım olarak ne yaparız ona bakıyoruz. İyi oyuncularımız var, onun üstesinden gelecektir. Almanya’ya, Almanya’da 3 gol atmış takıma gol yollarında sıkıntı var diyemeyiz” dedi.

“KADROYU 26’YA DÜŞÜRMEDE ZORLANDIK”

Turnuva kadrosunu belirlerken çok zorlandıklarını dile getiren Selçuk Şahin, “Göreve geldikten sonra 100’ün üzerinde maç izledim. Diğer hocalarımız yurt içi, yurt dışı bütün oyuncuları takip etmeye çalıştı. Geniş bir maç portföyümüz oldu. Bizim oyunumuza en uygun oyuncuları geniş kadroya dahil ettik. Sonra UEFA’nın bir kuralı var. Kadroyu 26’ya düşürmekte zorlandık. Bir karar almak zorundaydık. Üzerinde çok düşündük. Listeye yazamadığımız oyuncular da bizim için çok değerli futbolcular. Bugün olmazsa yarın aramızda olacaklar. Ama o süreçte seçimleri yapmak kolay olmadı. Hangi ismi alırsanız alın mutlaka eleştirilecekti” ifadelerini kullandı.

“HERKES SAHADA DAHA İYİ BİR TAKIM GÖRECEK”

Herkesin sahada daha iyi bir Türkiye göreceğinin altını çizen Selçuk Şahin, şöyle konuştu:

“Oyunculardan en çok istediğimiz sahada keyif almaları. En iyi, en hazır oyuncularla turnuvaya başladığımızda herkes sahada daha iyi bir takım görecek. Biz oyunculardan o ışığı aldık. Gürcistan maçı zor olacak. İlk şampiyonalarında ilk kez bize karşı oynayacaklar. Yüksek motivasyonla, sert ve istekli oynayacaklardır. Gürcistan 3 puan gibi bir algı oluşturulmasın. Mutlaka geçmemiz gereken bir maç. Portekiz ciddi bir takip, Çekya yeni hoca değişikliği yaptı. İki hazırlık maçı oynadılar. Zor bir grup.”

“ADIM ADIM GİTMENİN DAHA FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

EURO 2024 hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Selçuk Şahin, “Öncelikli hedef gruptan çıkmak. Ondan sonraki süreçte rakipler sertleşecek. Turnuvanın en genç takımlarından biriyiz. Bundan sonraki turnuvalarda da ses getirecek bir ekip. Gönül ister tabii yukarılara gitmek ama buna odaklı gitmek istemiyoruz. Oyuncuları baskı altına almak istemiyoruz. Hayallerimiz var, elimizde malzeme var” dedi.

“HEDEFİMİZ BİRİNCİ OLMAK”

Hedeflerinin grubu lider bitirmek olduğuna da dikkat çeken Selçuk Şahin, “Hedefimiz birinci olmak. O grupta da sürprizler olabilir. Gruptan çıkmak her türlü hedefimiz tabii ama amacımız birinci olmak. Ciddi bir rakip var, Portekiz. İlk süreci geçelim de.. Biz de herkes için sert bir ihtimaliz. Kendimize güveniyoruz. Sert maçları iyi oynayacak bir kadromuz var. O anlamda ben çekinmiyorum” diye konuştu.

“MAÇLARIN YOĞUN DESTEKLE GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

EURO 2024’ün Almanya’da düzenlenecek olmasının taraftar konusunda milli takıma avantaj sağlayabileceğini vurgulayan Selçuk Şahin, “Almanya’daki o heyecanı görüyoruz. Bizim maçların yoğun destekle geçeceğini düşünüyoruz. Almanya ile Berlin’de oynadığımızda stadın yarısı Türk’tü. Seyirci desteği hep arkamızda olacaktır. İnşallah hep beraber güzel bir yol alırız” ifadelerini kullandı.

Selçuk Şahin, Dünya Kupası’nda üçüncü olan kadroyu bir kenara koymak gerektiğini, bunun yanında bu jenerasyon kadar genç ve üst düzey oyuncunun bir arada olduğu milli takım grubu da hatırlamadığını belirtti.

“HÜCUM HATTINA ÖZELLİKLE ÖNEM VERİYORUZ”

Milli takımın santrforsuz oynamadığını belirten Selçuk Şahin, “Öyle oynamıyoruz, aksine iki forvet gibi oynanıyor. Hücum hattına özellikle önem veriyoruz. Hatta kenar oyuncularımızla zaman zaman 4 oyuncuyla hücumdayız. Biz daha farklı 2 farklı santrforla oynuyoruz.”

Selçuk Şahin, EURO 2024’te şampiyonluk favorisinin olup olmadığıyla ilgili ise, “Fransa’nın güçlü olduğunu düşünüyorum. İngiltere de fena değil, iyi gidebilirler” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x