Analist: Bu 2 Kripto Para İçin Alım Sinyali Yandı!

Kripto para piyasası sert satışın ardında Bitcoin halving’le birlikte toparlanmaya başladı. Kripto analisti Vinicius Barbosa, piyasadaki en yüksek açık pozisyonlar arasında yer alan iki kripto paranın şu anda negatif fonlama oranlarına sahip olduğunu söylüyor. Analist, bunun da potansiyel olarak bir alım sinyali anlamına geldiğini söylüyor.

Bu 2 kripto para alım sinyali veriyor!

Negatif fonlama oranları, açığa satış yapanların short pozisyonlarını açık tuttukları sürece long pozisyonlu traderlara faiz ödemesi gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, bu traderların ‘short squeeze’ yoluyla likidasyonla karşı karşıya kalması mümkündür. Ya da pozisyonlarını kapatmak zorunda kalarak potansiyel olarak fiyatları etkilerler.

CoinGlass’ın 23 Nisan tarihli fonlama oranları ısı haritası bu konuda bazı öngörüler sağlıyor. Grafiği en yüksek açık faize (OI) sahip kripto paralara göre sıralayınca iki kripto para dikkatleri çekiyor. Bunlar da potansiyel bir alım sinyali veriyor.

Bitcoin Cash’de (BCH) ‘short squeeze’ potansiyeli var

Bitcoin Cash (BCH) açık pozisyona göre en büyük yedinci kripto para birimi olarak yer alıyor. Popüler Bitcoin (BTC) rakibi, 10 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken yaklaşık 337 milyon dolarlık açık faize sahip. Fonlama oranlarına gelince, BCH’da OI’ye göre ilk 10 kripto para birimi arasında en önemli negatif APR var. Negatif %10,61 fonlama oranıyla açığa satanların pozisyonlarını kapatmak için baskı altında kalması olası.

Fonlama Oranı Isı Haritası. Açık Faize (OI) göre 30 günlük grafik. Kaynak: CoinGlass

Bitcoin Cash, kaldıraçlı likidasyon birikimleri nedeniyle yukarı yönlü likidite havuzlarında bir artış gördü. Bu durum bu hafta için bir ‘short squeeze’ uyarısını tetikledi. Şimdiye kadar, BCH henüz ‘short squeeze’ yaşamadı. Bu da yukarıdaki negatif fonlama oranları satın alma sinyalinin potansiyelini artırdı. Basın zamanında BCH 510 dolardan işlem görüyordu. Ancak kripto para birimi 700 doların üzerine çıkma potansiyeline sahip.

BCH Tasfiye Isı Haritası, 1 aylık grafik, BCH. Kaynak: CoinGlass

İkinci sırada Celestia (TIA) var

Bir sonraki alım sinyali, en uygun negatif fonlama oranlarıyla, yaklaşık %24 APR ile Celestia’dan geliyor. TIA açık faize göre 27. sırada yer alıyor. Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in aksine, TIA gözlemlenen yüksek fonlama oranıyla bile satın alma sinyalini zayıflatan nötr bir likidasyon ısı haritasına sahip. Bu arada, daha önce Celestia, aşırı alım koşulları nedeniyle bir satış sinyali vermişti. Bu da kripto para piyasasının ne kadar öngörülemez olduğunun açık bir göstergesi.

Fonlama Oranı Isı Haritası, Açık Faize (OI) göre 30 günlük grafik, TIA. Kaynak CoinGlass

Makaledeki görüşler ve tahminler analiste ait olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Kriptokoin.com olarak, yatırım yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x