Zübeyde Hanım’ın renkli gözleri Anne Müzesi’nde

Bu özel çalışma, Zübeyde Hanım’ın gözlerini ilk kez renkli olarak görmemizi sağlıyor. Aynı zamanda Atatürk’e ne kadar benzediğini de bu çalışma sayesinde görelebiliyor.

Anne Müzesi, Türkiye’nin ilk anne temalı müzesi olarak 30 Nisan’da Altındağ ilçesinde ziyarete açıldı. Müzede birçok sanatçının ‘anne ve çocuk’ temalı eserleri, dünyanın farklı ülkelerinden toplanan antika bebek koleksiyonları, 8 farklı dilde dinlenen ninniler, heykeller ve çeşitli sanat koleksiyonları yer alıyor.

Ayrıca Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Baha Said Bey, Sanayi-i Nefise’nin kurucularından Fuat Soyhan ve ünlü ressamların tabloları da müzede sergileniyor.

Müzenin en özel köşesinde ise, Atatürk’ün bebeklik zıbını ve annesi Zübeyde Hanım’ın seccadesi bulunuyor.

İranlı sanatçı Hadi Karimi’nin 6 aylık çalışmasıyla tamamlanan Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’ın dijital heykel çalışması da burada görülebilir.

Ücretli olarak gezilebilen müzeyi 9 günlük süre içinde 2 bin 500’den fazla kişi ziyaret etmiş.

Müzenin kurucusu Yazar Şermin Yaşar, Zübeyde Hanım’a ayrı bir köşe oluşturmak istediklerini belirtiyor.

Bu çalışma, anne ve oğulun sırt sırta durması, yan yana durmaları gibi özel anlamlar taşıyor. Ayrıca müzede, Türkiye Cumhuriyeti analık madalyasının bir örneği de sergileniyor.

Anne Müzesi, Anadolu kadınının ve annelerinin hakkını teslim etmek amacıyla kurulmuş. Burada, anneliğin tarihimizdeki yerini, Türk tarihinde anneliğin evrelerini ve bize geride bıraktığı mirası görmeyi amaçlıyor.

Yazar Şermin Yaşar, bu konuda araştırma yapmayı seviyor ve müzeyi kavramsal sanatla bir araya getirerek Anadolu kadınlarının hikayelerini anlatmayı tercih ediyor.

Müze, hem geçmişi hem de bugünü bir araya getirip bir kompozisyon yaratmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x